NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Kompetencje miękkie i twarde - co musisz o nich wiedzieć?

Kompetencje miękkie i twarde - co musisz o nich wiedzieć?

Przeglądając ogłoszenia, mogłeś zetknąć się z terminem kompetencje miękkie i twarde. Jeżeli jednak nie, to czas zacząć je prawidłowo rozróżniać.

W ogłoszeniu o pracę pracodawca powinien dokładnie podać, kogo poszukuje. Ważne jest przede wszystkim wskazanie kompetencji i cech, jakie powinien posiadać idealny kandydat. Być może spotkałeś się ze zwrotem „wysoko rozwinięte kompetencje miękkie”. Co to tak naprawdę oznacza? I jaka różnica między kompetencjami miękkimi a twardymi?


Kompetencje twarde są mierzalne…

Każdy z nas kończy edukację na pewnym poziomie, każdy z nas ma pewne doświadczenie i konkretne umiejętności. To właśnie kompetencje twarde, które są potwierdzone dokumentami. Przykładowo po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, otrzymujesz dokument, który upoważnia cię do kierowania pojazdami mechanicznymi. Inny przykład – po skończeniu kursu języka np. hiszpańskiego, otrzymałeś stosowny dokument potwierdzający, że brałeś udział w takich zajęciach.

Gdy odpowiadasz na ogłoszenie o pracę, faktycznie kierujesz się swoimi kompetencjami twardymi. Trudno, abyś aplikował np. na stanowisko radcy prawnego w kancelarii, jeżeli nie posiadasz odpowiedniego wykształcenia i nie ukończyłeś stosownej aplikacji. Analogicznie nie odpowiesz na ogłoszenie firmy transportowej poszukującej kierowców zawodowych z kategorią prawa jazdy inną niż B, jeżeli tylko taką posiadasz.

Umiejętności twarde uznaje się za podstawowe, bo to właśnie od nich zależy, czy twoja kandydatura na dane stanowisko pracy w ogóle zostanie rozpatrzona. Zupełnie inaczej jest w przypadku umiejętności miękkich.


… a umiejętności miękkie nie

W ostatnim czasie coraz więcej pracodawców docenia umiejętności miękkie i poszukuje pracowników posiadających właśnie takie. W odróżnieniu od umiejętności twardych, umiejętności miękkie nie są mierzalne. Oznacza to, że pracodawca musi sprawdzić, np. przez zorganizowanie scenki, czy kandydat poradzi sobie na stanowisku, na którym takie umiejętności są niezbędne.

Świetnym przykładem stanowiska, na którym wysoko rozwinięte umiejętności miękkie się przydają, jest sprzedawca. Taki powinien wyjść z inicjatywną i zaproponować klientowi towar lub poczekać aż ten sprecyzuje swoje oczekiwania, a następnie polecić mu konkretne produkty. W tym przypadku ważna jest też umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i ze stresem oraz dynamizm w działaniu – sprzedawca nie może koncentrować się jedynie na obsłudze jednego klienta.


Połącz umiejętności, aby otrzymać pracę

Niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz, bardzo prawdopodobne jest, że pracodawca będzie od ciebie oczekiwał zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich. Te drugie również możesz rozwijać – dziś organizowanych jest wiele szkoleń i kursów, z których możesz skorzystać.

Łącząc umiejętności twarde z miękkimi, masz największe szanse znaleźć zatrudnienie. Pamiętaj, aby przed odejściem z aktualnego zakładu pracy, poprosić swojego przełożonego lub szefa o wystawienie referencji. W tym dokumencie z powodzeniem mogą zostać wymienione nie tylko twoje sukcesy, lecz także umiejętności miękkie. Dla pracodawców referencje są bardzo ważne, bo stanowią potwierdzenie informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

Zielona
2017-08-25, 09:57
Polecam artykuł na http://www.eduforum.pl/kompetencje-miekkie-o-zadbac/
Redakcja Praca-czeladz.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Czeladź (0)
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018