NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Pielęgniarka - zawód z powołaniem

Pielęgniarka - zawód z powołaniem

Pielęgniarki wykonują pracę cieszącą się społecznym uznaniem. Kto powinien pomyśleć o kształceniu się w tym kierunku? Jak wygląda codzienna praca pielęgniarek?

Zakres zawodowych obowiązków pielęgniarek jest bardzo szeroki. Są one odpowiedzialne za sprawowanie opieki nad pacjentami, realizują zalecenia lekarzy w zakresie leczenia czy prowadzą działalność edukacyjną wśród pacjentów. Szczegółowe informacje o tym, jakie obowiązki powinny wykonywać pielęgniarki można znaleźć w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.


Historia pielęgniarstwa

Od wielu lat czynności wykonywane przez pielęgniarki cieszą się uznaniem społeczeństwa. Jest to też zawód z wielowiekową tradycją – już w starożytności nad chorymi czuwały osoby, które wykonywały czynności pielęgniarskie. Szkolnictwo w tym zakresie zostało uruchomione dopiero w 1860 r. Pierwsza szkoła kształcąca pielęgniarki powstała przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Ze szkołą nierozerwalnie jest związana osoba Florence Nightingale, która podkreślała, że choć opieka nad chorymi to zagadnienie związane z medycyną, to jednak powinno być wykładane osobno.

Z biegiem czasu w całej Europie zaczęły powstawać szkoły kształcące przyszłe pielęgniarki. Dziś sytuacja wygląda inaczej – by móc wykonywać czynności zarezerwowane dla pielęgniarek, osoby zainteresowane muszą ukończyć studia wyższe.


Jak wygląda kształcenie przyszłej pielęgniarki?

Jeśli myślisz o tym, by w przyszłości pomagać chorym i pracować w charakterze pielęgniarki, to powinnaś wiedzieć, że istnieje tylko jedna droga – ukończenie studiów. Tylko po uzyskaniu dyplomu z uczelni wyższej możesz rozpocząć pracę w tym charakterze. Studia są stacjonarne i trwają 6 semestrów. Z oferty uczelni w zakresie studiów zaocznych mogą skorzystać wyłącznie pielęgniarki posiadające już prawo do wykonywania zawodu.

W czasie studiów przyszłe pielęgniarki mają wykłady m.in. z genetyki, radiologii czy anatomii. Na części zajęć są omawiane zagadnienia z psychologii, socjologii czy etyki wykonywania zawodu pielęgniarki. Najważniejszą częścią studiów są zajęcia z zakresu opieki zdrowotnej, promocji zdrowia czy podstaw pielęgniarstwa. Wszystkie przyszłe pielęgniarki odbywają również zajęcia praktyczne, na których uczą się od starszych stażem koleżanek sprawować opiekę nad chorymi.

 

Jakie są szanse zatrudnienia?

Starzejące się społeczeństwo sprawia, że w najbliższych latach z pewnością nie zabraknie pracy dla pielęgniarek. Pracy mogą one szukać zarówno w szpitalach, jak i placówkach opiekuńczych. Część pielęgniarek znajduje zatrudnienie w domach seniorów. Wciąż niewiele decyduje się na założenie własnej firmy i świadczenie usług klientom indywidualnym. Ponieważ ceny takich usług są bardzo wysokie, znalezienie klientów nie jest sprawą łatwą.

Choć pielęgniarki wykonują bardzo odpowiedzialną pracę, najczęściej nie są odpowiednio wynagradzane. Z tego względu tylko w ostatnich latach za granicę wyjechało przynajmniej kilka tysięcy pielęgniarek. Większość z nich bez problemu znalazła zatrudnienie w zagranicznych placówkach medycznych. Szanse na zdobycie zatrudnienia za granicą mają jednak wyłącznie pielęgniarki posługujące się biegle językami obcymi. Poza pracą w szpitalach, mogą one również nawiązać współpracę z jedną z agencji pracy i znaleźć zatrudnienie np. w domach seniora.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-czeladz.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Czeladź (0)
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018